ALİ OKTAY GÜNDOĞDU

 
 

Ali Oktay Gündoğdu, 1944 yılında Aydın'da doğdu. İlkokulu Işık Lisesi'nde, orta ve lise öğrenimini Saint Joseph Lisesi'nde tamamladıktan sonra, Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nun (şimdiki Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) Dekoratif Resim Bölümü'nden 1967 yılında mezun oldu.

1970 yılında yabancı bir ilaç firmasında (Roche) reklam ve tanıtımdan sorumlu yönetici olarak iş hayatına başladı. Bu görevinde yüzlerce basılı ve üç boyutlu reklam materyelinin tasarımını ve üretimini sağladı, başta ünlü ressamlarımızın sergileri olmak üzere birçok sanat ve kültür etkinliğini organize etti. Bir yıl (1979) Manajans'ta Müşteri İlişkileri Yöneticisi olarak çalıştıktan sonra,1980 yılında kuruluşuna katıldığı reklam ajansında (Yaratım/FCB A.Ş.) 17 yıl yönetim kurulu üyeliği ve genel müdürlük görevi yaptı. 1997 yılında hisselerini ortaklarına devretti ve hep içinde olduğu ancak bilfiil uygulamalara uzak kaldığı sanat çalışmalarına başladı.

A.Oktay Gündoğdu halen İstanbul'da ve yaz aylarında Bodrum'da yağlı boya, batik ve değişik tekniklerdeki resim çalışmalarını oğlu O. Emre Gündoğdu (MSÜ, Endüstri Ürünleri Tasarımı, 1999) ile birlikte sürdürmektedir. Eserleri yurt içinde ve yurt dışında dostlarının ve seçkin mekanların duvarlarını süslemektedir.

 

dekoratör / ressam